Ułatwienia dostępu

Wieczór Opowieści

Od 19 sierpnia Stowarzyszenie Kieta (Kaszubski Instytut Edukacji Teatralno-Artystycznej) we współpracy z Fundacją FURU z Warszawy realizuje w miejscowości Jasień projekt „DIALOGI SĄSIEDZKIE. POLSKO -LITEWSKIE OPOWIEŚCI". Były to tygodniowe warsztaty artystyczne dla młodzieży z Polski i Litwy (warsztat emisji głosu i interpretacji pieśni; technik aktorskich i interpretacji tekstu oraz etnograficzny).

Udział wzięły lokalnie działająca grupa teatralna „Brzozaki" oraz litewski zespół muzyczny „Mindre". Grupy młodzieżowe realizujące projekt są aktywne artystycznie (teatr, muzyka, rękodzieło) i mimo różnicy pochodzenia, mają wspólne zainteresowania, dotyczące sztuki oraz tradycji lokalnej.

Głównymi celami programu są: nawiązanie międzynarodowej współpracy młodzieżowej, rozwój kompetencji społecznych i artystycznych uczestników oraz wykształcenie postawy zrozumienia dla innych kultur i tradycji. Ważnym elementem będzie również zaangażowanie lokalnej społeczności w projekt (wykorzystanie ich wiedzy do stworzenia spektaklu opartego na tradycjach polskich i litewskich).

Uczestnicy przygotowali na podstawie zebranych od mieszkańców Jasienia opowieści, legend, mitów i baśni teatralne etiudy, które skonfrontowali z estetyką litewskich pieśni tradycyjnych. Finałem pracy warsztatowej był „Wieczór Opowieści", który odbył się 25 sierpnia o godz. 18:00 w Wiejskim Domu Kultury w Jasieniu. Zostały na nim zaprezentowane efekty pracy warsztatowej oraz wystąpiła z koncertem pieśni litewskich grupa „Mindre".

Po oficjalnej części przedstawienia Wójt Gminy Czarna Dąbrówka Jan Klasa podziękował młodym artystom i trenerom za udział w projekcie i wręczył im pamiątkowe upominki z motywami kaszubskimi. Zakończeniem imprezy była zabawa taneczna do której przygrywał zespół artystów z Litwy. Artyści porwali mieszkańców jasienia do wspólnej zabawy i tańca przy tradycyjnych utworach folkloru litewskiego.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży

 

Skomentuj

powrót na górę

Kalendarz Wyd.

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Nasze Inwestycje

Nasze Imprezy

  • Dzień Kobiet w Jasieniu
    Dzień Kobiet w Jasieniu W Wiejskim Domu Kultury w Jasieniu dnia 08.03.2024r. (piątek) było bardzo gwarnie i wesoło a…
  • Biesiada Kaszubska 2023
    Biesiada Kaszubska 2023 15 lipca 2023 roku odbyła się XXIV Biesiada Kaszubska w Jasieniu. Organizatorami biesiady byli Gminne…