Ułatwienia dostępu

Jasień jest malowniczo położoną wsią nad jeziorem o tej samej nazwie. Znajdował się tutaj duży szlachecki majątek ziemski, o którego dziejach niestety niewiele wiadomo. W okresie od XV w. do 1764 r. majątek należał do rodu von Wussow, następnie von Puttkamer. W II poł. XIX w. właścicielem była rodzina Schrader, a w latach 1910-1934 von Duerckheim. Po II wojnie światowej w upaństwowionych dobrach urządzono PGR.
Spichlerz wchodził w skład zabudowań folwarcznych majątku. Usytuowany był w zwartej zabudowie gospodarczej. Blisko spichlerza, po przeciwnej stronie drogi znajdował się murowany barokowy dwór otoczony parkiem oraz nieco dalej ryglowy, barokowy kościół. Niestety, ten bardzo interesujący zespół zachował się w niewielkim stopniu. Niewiele ocalało z zabudowy gospodarczej folwarku. Pałac w 1994 r. uległ spaleniu i w dniu dzisiejszym można zobaczyć tylko fragmenty murów, w których widać jeszcze ślady dawnego bogactwa architektury.


Spichlerz zbudowano w IV ćw. XIX w. Budynek odznacza się charakterystyczną dla tego rodzaju budowli formą architektoniczną: prostą dwukondygnacyjną bryłą z wysokim poddaszem, przykrytym dwuspadowym dachem o niewielkim kącie nachylenia połaci. Posiada typowe dla spichlerzy niewielkie okna, nie szklone, lecz zamykane drewnianymi okiennicami. We wnętrzu występuje nagi strop drewniany wsparty na masywnych drewnianych słupach. O uroku budowli w dużym stopniu decyduje jego konstrukcja: szachownicowy układ drewnianych słupów i rygli, z wypełnionymi cegłą, otynkowanymi polami. Obecnie budynek znajduje się w bardzo złym stanie technicznym.

Kościół ewangelicki (obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Bożego Ciała) w Jasieniu (gmina Czarna Dąbrówka, powiat bytowski) zawdzięcza swe powstanie miejscowemu dziedzicowi Mikołajowi Wawrzyńcowi von Wussow, który w 1699 r. wzniósł obecną świątynię jako dworską kaplicę. Status kościoła uległ zmianie dopiero w końcu XIX w., kiedy w Jasieniu ustanowiono parafię ewangelicką.
W 1810 r. obiekt był remontowany i rozbudowany, kolejne zmiany wprowadzono w połowie XIX w. i w latach 20. XX w. Kościół w Jasieniu to budowla o konstrukcji szkieletowej z tynkowanym wypełnieniem ceglanym. Jednonawowe wnętrze powiększono wtórnie o wąski i niski aneks, stąd spotykane niekiedy określenie - półtoronawowy. Od wschodu część prezbiterialna zakończona jest trójbocznie, od zachodu na osi pierwotnej nawy - kwadratowa, dwukondygnacyjna wieża.


Nad korpusem trzcinowy dach dwuspadowy przechodzący od wschodu w trójpołaciowy, nad wieżą ceramiczny dach namiotowy o wygiętych połaciach, zwieńczony chorągiewką. We wnętrzu drewniany deskowy strop imitujący sklepienie kolebkowe z lunetami, na ścianie zachodniej empora muzyczna. Południowa ściana boczna, nadwieszona na drewnianych słupach, otwiera nawę w kierunku niskiego aneksu.
Z dawnego wyposażenia wnętrza zachowany jest manierystyczny ołtarz z początku XVII w., barokowa chrzcielnica z II poł. XVII w., ambona z I ćw. XIX w. (przeniesiona z kościoła w Rokitach). Na wieży wisi dzwon z 1584 r., pochodzący z pierwszego kościoła w Jasieniu (inskrypcje z data i nazwiskiem fundatora).

Lata powojenne

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz Wyd.

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Nasze Inwestycje

Nasze Imprezy

  • Dzień Kobiet w Jasieniu
    Dzień Kobiet w Jasieniu W Wiejskim Domu Kultury w Jasieniu dnia 08.03.2024r. (piątek) było bardzo gwarnie i wesoło a…
  • Biesiada Kaszubska 2023
    Biesiada Kaszubska 2023 15 lipca 2023 roku odbyła się XXIV Biesiada Kaszubska w Jasieniu. Organizatorami biesiady byli Gminne…