×

Uwaga

The was a problem converting the source image.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/historia

Jasień jest malowniczo położoną wsią nad jeziorem o tej samej nazwie. Znajdował się tutaj duży szlachecki majątek ziemski, o którego dziejach niestety niewiele wiadomo. W okresie od XV w. do 1764 r. majątek należał do rodu von Wussow, następnie von Puttkamer. W II poł. XIX w. właścicielem była rodzina Schrader, a w latach 1910-1934 von Duerckheim. Po II wojnie światowej w upaństwowionych dobrach urządzono PGR.
Spichlerz wchodził w skład zabudowań folwarcznych majątku. Usytuowany był w zwartej zabudowie gospodarczej. Blisko spichlerza, po przeciwnej stronie drogi znajdował się murowany barokowy dwór otoczony parkiem oraz nieco dalej ryglowy, barokowy kościół. Niestety, ten bardzo interesujący zespół zachował się w niewielkim stopniu. Niewiele ocalało z zabudowy gospodarczej folwarku. Pałac w 1994 r. uległ spaleniu i w dniu dzisiejszym można zobaczyć tylko fragmenty murów, w których widać jeszcze ślady dawnego bogactwa architektury.


Spichlerz zbudowano w IV ćw. XIX w. Budynek odznacza się charakterystyczną dla tego rodzaju budowli formą architektoniczną: prostą dwukondygnacyjną bryłą z wysokim poddaszem, przykrytym dwuspadowym dachem o niewielkim kącie nachylenia połaci. Posiada typowe dla spichlerzy niewielkie okna, nie szklone, lecz zamykane drewnianymi okiennicami. We wnętrzu występuje nagi strop drewniany wsparty na masywnych drewnianych słupach. O uroku budowli w dużym stopniu decyduje jego konstrukcja: szachownicowy układ drewnianych słupów i rygli, z wypełnionymi cegłą, otynkowanymi polami. Obecnie budynek znajduje się w bardzo złym stanie technicznym.

Kościół ewangelicki (obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Bożego Ciała) w Jasieniu (gmina Czarna Dąbrówka, powiat bytowski) zawdzięcza swe powstanie miejscowemu dziedzicowi Mikołajowi Wawrzyńcowi von Wussow, który w 1699 r. wzniósł obecną świątynię jako dworską kaplicę. Status kościoła uległ zmianie dopiero w końcu XIX w., kiedy w Jasieniu ustanowiono parafię ewangelicką.
W 1810 r. obiekt był remontowany i rozbudowany, kolejne zmiany wprowadzono w połowie XIX w. i w latach 20. XX w. Kościół w Jasieniu to budowla o konstrukcji szkieletowej z tynkowanym wypełnieniem ceglanym. Jednonawowe wnętrze powiększono wtórnie o wąski i niski aneks, stąd spotykane niekiedy określenie - półtoronawowy. Od wschodu część prezbiterialna zakończona jest trójbocznie, od zachodu na osi pierwotnej nawy - kwadratowa, dwukondygnacyjna wieża.


Nad korpusem trzcinowy dach dwuspadowy przechodzący od wschodu w trójpołaciowy, nad wieżą ceramiczny dach namiotowy o wygiętych połaciach, zwieńczony chorągiewką. We wnętrzu drewniany deskowy strop imitujący sklepienie kolebkowe z lunetami, na ścianie zachodniej empora muzyczna. Południowa ściana boczna, nadwieszona na drewnianych słupach, otwiera nawę w kierunku niskiego aneksu.
Z dawnego wyposażenia wnętrza zachowany jest manierystyczny ołtarz z początku XVII w., barokowa chrzcielnica z II poł. XVII w., ambona z I ćw. XIX w. (przeniesiona z kościoła w Rokitach). Na wieży wisi dzwon z 1584 r., pochodzący z pierwszego kościoła w Jasieniu (inskrypcje z data i nazwiskiem fundatora).

{gallery}stories/historia{/gallery}

Lata powojenne

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz Wyd.

« Sierpień 2021 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Nasze Inwestycje

Nasze Imprezy