Historia Zespółu Kaszubskiego
Zespół powstał jesienią 1968 roku z inicjatywy koła Związku Młodzieży Wiejskiej. Kierownikiem i założycielem zespołu został długoletni mieszkaniec wsi Jasień, kaszub z pochodzenia Bronisław Stolc. Pierwszy skład zespołu to młodzież osiem par tancerzy i akordeon. Pierwszym przygotowanym programem była inscenizacja pt. ,, Hej tu u nas na Kaszubach”. Z programem tym występowano na Pierwszym Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Związku Młodzieży Wiejskiej ,,Błękwit 69’’ Powiat Złotów, zdobywając pierwsze miejsce. Data tego sukcesu oficjalnie została przyjęta jako dzień narodzin Zespołu, którego pierwotna nazwa brzmiała ,, Zespół Pieśni i Tańca Jasień”. Następnie Zespół występował na scenach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. W roku 1973, po pięciu latach działalności Zespołu, patronat nad zespołem objęło Państwowe Gospodarstwo Rolne w Czarnej Dąbrówce. Dzięki finansowej pomocy, zakupiono stroje, instrumenty i rekwizyty. Z myślą o rozszerzeniu programu Zespołu oraz w jego założeniach początkowych, które obejmowały kultywowanie wszelkich tradycji kaszubskich, powiększono repertuar o regionalne obrzędy i zwyczaje. W związku z tym dokonano także zmiany nazwy Zespołu na ,, Regionalny Zespół Kaszubski Jasień”, aż do chwili obecnej. Praca Zespołu organizowana była w grupach: Kapela, Chór, Soliści, Balet, Gawędziarze i od tego momentu zwiększała się liczba członków, poszerzając o teren całej Gminy Czarna Dąbrówka.
Przekrój wiekowy Zespołu, był od Przedszkolaków do seniorów. W1974 roku przyniósł za sobą pierwszy jubileusz – podsumowanie pięcioletniej działalności. Przyjęcie z okazii jubileuszu odbyło się w pałacu w Jasieniu, w tym czasie Zespół liczył 50 osób. W latach 1975-78, okres ten jak poprzedni był okresem intensywnej pracy Zespołu . Po obchodach swojego jubileuszu 5-lecia istnienia, dalej poszerzano swój repertuar zdobywając nagrody. W roku 1978 zespół pozyskał nowych instruktorów: muzyka Jana Mizgiera, choreografa Agnieszka Stolc i garderobiana Krystyna Masowa, która zadbała o nasze stroje. W tym czasie Zespół powiększył się do 70 osób. Rok 1978 kształtował się pod kątem jubileuszu 10-lecia istnienia Zespołu. Po jubileuszu 10-lecia zespół nadal rozszerzał swój repertuar i członków. Dał wiele występów, brał udział w licznych imprezach okolicznościowych, uroczystościach państwowych i politycznych. Zespół, tak układał swoja pracę, ąby jak najbardziej zbliżyć się do autentyczności, dlatego też zorganizował cykl spotkań z autentycznymi Kaszubami, w wyniku tego został zbudowany nowy program ,,Wesele Kaszubskie”. Z myślą autentyczności przygotowano programy:Obrzęd Wielkanocny ,, Deguse” oraz gwiazdkowy ,, Gwiżdże’’
Rok 1983 15-lecie działalności. Działalność nasza z tej okazji Zespół został uhonorowany wieloma dyplomami, odznaczeniami i nagrodami przez wszystkie organizacje popierające kulturę. W tym okresie Zespół miał dużo występów. Lata 1984-1988 Zespół pracuje nad kolejnymi pięcioma latami, gdzie w roku 1988 obchodzi 20-lecie swojego istnienia. W tym okresie bywało raz lepiej, raz gorzej odchodzą jedni przychodzą drudzy.
W 1993 roku – 25-lecie Zespołu. Na scenie wystąpiły trzy pokolenia. Była okazja przypomnieć, że przed ćwierć-wiekiem Zespół tworzyło 16 osób, a teraz 70 osób. To tak, jakby wszyscy mieszkańcy tej wioski, w którymś etapie życia wystąpili na scenie Regionalnego Zespołu Jasień. Oczywiście Zespół dużo koncertował w tych latach. Kolejny jubileusz odbył się w roku 1998 30-lecie. Jak wiadomo lata 90-te to lata chude dla kultury, nie obyło się przez kłopotów takich jak obcięcie funduszy na działalność grupy spowodowało, że było coraz mniej występów. Główny nacisk położono na zespół dziecięcy. Choć pieniędzy wciąż brakowało, to zespół nadal pokazywał się poza Gminą.
Rok 2003 35-lecie Na scenie wystąpiło 40 osób. Swój koncert dali między innymi pierwsi członkowie zespołu. W 1995 roku kierownictwo nad zespołem przejęła Agnieszka Stolc, po mężu Bronisławie, który niestety z przyczyn zdrowotnych musiał zrezygnować z pracy zawodowej, ale mimo tego nadal daje wskazówki kierowania zespołem. I tak zbliżamy się do 40-lecia Zespołu w roku 2008 Wystąpiły Przedszkolaki, dzieci szkoły podstawowej, młodzież szkół średnich oraz dorośli i oczywiście trzynasto osobowa kapela. Od roku 2009 Zespół pracuje bez kapeli. Jego członkowie, to przedszkolaki i dzieci szkoły podstawowej. Obecnie jesteśmy na etapie współpracy z dziećmi które uczestniczą w zajęciach kaszubskich jasieńskiej szkoły podstawowej.
Programy nagrywane do telewizji i radia przez Zespół
,,Hej tu u nas Kaszebach”
,,Wieje wiatr od Morza”
,,Gwizdże”
,,Deguse”
,,Wesele”
,,Ścinanie Kanji”
https://jasien.kaszuby.pl/index.php/wdk/zespol-kaszubski/historia-zespolu.html#sigProIda7f4faba16