Ułatwienia dostępu

Biesiada Kaszubska 2014

5 lipca 2014 roku odbyła się osiemnasta Biesiada Kaszubska w Jasieniu, Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Gminie Czarna Dąbrówka, mające na celu popularyzację kultury kaszubskiej.

Nieodłącznym elementem  tej wyjątkowej imprezy są wyśmienite regionalne potrawy (pulki ze śledziem, kaszubski bigos, placki ziemniaczane, swojski chleb ze smalcem), stoiska z rękodziełem ludowym oraz występy zespołów Kaszubskich.

Główna część biesiady rozpoczęła się w sobotę 5 lipca o godzinie 16.00 uroczystym otwarciem przez Wójta Gminy Jana Klasę, Dyrektorkę Szkoły Podstawowej Danutę Toporek i Dyrektora GCKiB Dariusza Narlocha.

Pierwszym punktem biesiady był występ Regionalnego Zespołu Kaszubskiego „Jasień”, który obchodzi w tym roku 45-lecie.  Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Jasienia ale także sympatyków folkloru z całego regionu.  Po występie Wójt Gminy, Przewodniczący Rady Gminy i Dyrektor GCKiB podziękowali państwu Agnieszce i Bronisławowi Stolc za wspaniałe i wieloletnie zaangażowanie w prowadzenie zespołu kaszubskiego oraz wręczyli im kwiaty i okazjonalne upominki. Następnie pani Agnieszka Stolc podziękowała wszystkim swoim członkom zespołu za dotychczasową współpracę i życzyła wszystkim dalszych sukcesów w popularyzacji Kultury Kaszubskiej w naszym regionie.

Kolejnym punktem biesiady był występ następnego zespołu kaszubskiego z naszej gminy „Kaszubskie Nutki” z Czarnej Dąbrówki.

Tak jak w poprzednich latach odbyła się licytacja na rzecz  szkoły. Sprzedano m.in. wędzonego węgorza, swojski chleb, ciasto z jagodami, truskawki, wędzoną szynkę i nalewki. Pieniądze z licytacji będą przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych dla przedszkolaków.

Gwiazdą biesiady był zespół „Balkan Express”, poruszył muzyką bałkańską całą zgromadzoną publiczność  która  bawiła się razem z zespołem.

Zakończeniem  biesiady była zabawa taneczna z grupą „Golden Sax” oraz widowisko plenerowe „Zaklęte kręgi Gotów” w wykonaniu Teatru Młodych Gotów II.

 • Oceń ten artykuł
  (0 głosów)
 • Opublikowano w Nasze Imprezy
 • Czytany 1265 razy

Skomentuj

powrót na górę

Kalendarz Wyd.

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Nasze Inwestycje

Nasze Imprezy

 • Dzień Kobiet w Jasieniu
  Dzień Kobiet w Jasieniu W Wiejskim Domu Kultury w Jasieniu dnia 08.03.2024r. (piątek) było bardzo gwarnie i wesoło a…
 • Biesiada Kaszubska 2023
  Biesiada Kaszubska 2023 15 lipca 2023 roku odbyła się XXIV Biesiada Kaszubska w Jasieniu. Organizatorami biesiady byli Gminne…