Ułatwienia dostępu

Biesiada Kaszubska 2023

15  lipca 2023 roku odbyła się XXIV Biesiada Kaszubska w Jasieniu. Organizatorami biesiady byli Gminne Centrum Kultury i Biblioteka, Sołectwo Jasień, OSP Jasień oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Jasieniu.

Głównym celem Biesiady jest promocja Jasienia i naszej gminy, folkloru kaszubskiego, a także ukazanie dowcipu i gadek kaszubskich. Stanowi to wielką atrakcję dla turystów, ale i wspaniałą rozrywkę dla mieszkańców Jasienia i okolic.

Biesiada rozpoczęła się o godzinie 10.00 od turnieju piłki plażowej, natomiast główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15:00 uroczystym przemarszem Orkiestry Dętej i Zespołów Kaszubskich na plac rekreacyjny w Parku.

Otwarcia imprezy dokonali Wójt Gminy Jan Klasa, Dyrektor GCKiB Beata Łozowska, Dyrektor SP Jasień Danuta Toporek oraz Radny Jarosław Cichosz i Sołtys Paweł Kosiński.

Po oficjalnym otwarciu na scenę wystąpiły zespoły kaszubskie "Niezabôtczi" z Jasienia, „Kaszëbsczé Nótci” z Czarnej Dąbrówki oraz „Modraki” z Parchowa.

Tak jak w poprzednich latach odbyła się licytacja na rzecz szkoły. Licytowano m.in. okazjonalne gadżety, rękodzieła, swojski chleb i kiełbasę, ciasta oraz wędzone ryby. Zebrano łącznie (licytacja i kuchnia) ponad 10000 zł.

Podczas całej imprezy można było korzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów: m. in. zabaw, stoisk handlowych rozstawionych na placu, dmuchanych zjeżdżalni itp. Kramy rozstawili też miejscowi twórcy ludowi i sklepikarze. 

Prawdziwą furorę robiła kaszubska kuchnia zorganizowana przez radę rodziców, serwowano między innymi placki ziemniaczane, pajdy chleba ze smalcem, pulki ze śledziami oraz ogórki, bigos i ciasto.

Gwiazdą biesiady był występ zespołu "Bliza" z Chłapowa oraz koncert zespołu "FOX" z Kielc.

Zakończeniem biesiady była zabawa taneczna do późnych godzin nocnych, przy muzyce „DJ Amadeusza”

  • Oceń ten artykuł
    (3 głosów)
  • Opublikowano w Nasze Imprezy
  • Czytany 1639 razy

Skomentuj

powrót na górę

Kalendarz Wyd.

« Luty 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      

Nasze Inwestycje

Nasze Imprezy