Zauważyłeś nielegalne składowisko odpadów? Zgłoś je przez specjalny formularz

Inspekcja Ochrony Środowiska apeluje o zgłaszanie nielegalnych składowisk odpadów - czy to w pobliskich lasach, czy na nieużytkowanych terenach. W tym celu uruchomiono specjalną stronę z formularzem, poprzez który można zgłosić wszelkie niepokojące incydenty.

W ostatnich latach nasila się zjawisko porzucania śmieci przez nieuczciwe podmioty gospodarujące odpadami. Składowane są nielegalnie na terenach leśnych, wyrobiskach poeksploatacyjnych, opuszczonych terenach przemysłowych. Duży problem stanowi również porzucanie śmieci w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska ostrzega właścicieli gruntów oraz magazynów pod wynajem przed działalnością oszustów.

Wynajmujesz nieruchomość? Uważaj na oszustów!

- Firmy wynajmują magazyny i inne nieruchomości pod pozorem legalnej działalności i gromadzą tam odpady bez wiedzy właściciela, a po wypełnieniu obiektu zaprzestają działalności i znikają. Oszuści działają zazwyczaj według prostego schematu. Umowę z właścicielem podpisuje doraźnie powołana firma, nieoficjalnie współpracująca z nieuczciwym podmiotem. Wynajmowany teren w krótkim czasie zostaje zapełniony odpadami, a następnie firma znika z rynku, pozostawiając problem właścicielowi - czytamy w komunikacie GIS-u.

Zgodnie z ustawą o odpadach, ich posiadacz jest obowiązany do ich niezwłocznego usunięcia z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. W przypadku, gdy nie uda się odnaleźć podmiotu który zdeponował nielegalnie odpady, obowiązek usunięcia odpadów spoczywa więc na właścicielu nieruchomości, który musi ponieść całkowity koszt ich utylizacji.

- Dlatego należy zachować dalece idącą ostrożność, dokładnie weryfikować firmy, z którymi zawierane są umowy oraz regularnie kontrolować wynajmowane pomieszczenia i grunty. W przeciwnym wypadku kosztem utylizacji takich odpadów, który często może wynosić kilka milionów złotych, mogą zostać obciążeni właściciele gruntów - ostrzega GIS.

Zgłoś nielegalne odpady!

Jednocześnie Główny Inspektor Ochrony Środowiska apeluje do wszystkich, aby uważnie obserwowali swoje najbliższe otoczenie i niezwłocznie informowali policję oraz Inspekcję Ochrony Środowiska o podejrzeniu nielegalnego postępowania z odpadami lub niezgodnego z prawem korzystania ze środowiska.

Wysypisko śmieci w pobliskim lesie, nagły wzrost ilości transportów ciężarowych, jakie zaczęły przyjeżdżać na teren nieruchomości położonych z dala od gęstej zabudowy mieszkalnej, w okolicy lasów, miejsc rzadko uczęszczanych i nieużytkowanych terenów przemysłowych oraz pojawienie się na ich ternie różnego rodzaju beczek i pojemników - wszystko to stanowi powód do interwencji. 

Został stworzony specjalny interaktywny formularz, który ułatwi zgłoszenie np. nielegalnego składowiska odpadów. Wystarczy wskazać lokalizację danego miejsca i dodać krótki opis danego zgłoszenie (ewentualnie zamieszczając do niego zdjęcie). Zgłoszenia można dokonać również w sposób anonimowy.

Wszystkie zgłoszenia dokonane elektronicznie trafiają bezpośrednio do Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, który po ich dokładnej analizie podejmuje decyzję o dalszych działaniach w sprawie.

 

  • Oceń ten artykuł
    (0 głosów)
  • Opublikowano w Aktualności
  • Czytany 177 razy

Skomentuj

powrót na górę

Kalendarz Wyd.

« Wrzesień 2021 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Nasze Inwestycje

Nasze Imprezy