Uwaga! Rolnicy - co zrobić z zużytymi odpadami

Co zrobić z odpadami z gospodarstwa rolnego takimi jak folia czy opony?. W związku z pojawiającymi się ostatnio pytaniami dotyczącymi postępowania  z odpadami  rolniczymi takimi jak folia czy opony, informujemy jak należy postępować z tego typu odpadami.

Na podstawie art. 6c ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2020 poz. 1439 z póżn.zm.), gminy są zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy.

Natomiast z nieruchomości niezamieszkałych tj. urząd, szkoły, sklepy oraz inne osoby prowadzące działalność gospodarczą odpady są odbierane przez firmę (posiadającą wpis do rejestru działalności regulowanej na terenie gminy Czarna Dąbrówka), z którą dany podmiot powinien mieć podpisaną umowę.

Gospodarstwo rolne w części, w której zamieszkuje osoba prowadząca to gospodarstwo oraz jego rodzina klasyfikuje się jako nieruchomość zamieszkałą i z takiej nieruchomości będzie zapewniony odbiór odpadów komunalnych zgodnie z przyjętymi uchwałami Rady Gminy Czarna Dąbrówka w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami.

Natomiast część gospodarstwa, która obejmuje pomieszczenia na pasze, sianokiszonkę, dla zwierząt, opryski i nawozy nie może być zakwalifikowana do tej kategorii.

Folie po kiszonkach, sznurki, opony od ciągników przepracowany olej silnikowy, środki ochrony roślin, i inne odpady powstające w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego nie mogą być zaliczone do kategorii odpadów komunalnych. Odpady powstające w gospodarstwach rolnych są odpadami powstającymi z tytułu prowadzenia działalności rolniczej, a nie bytowania ludzi.

Zagospodarowanie odpadów pochodzących z produkcji rolniczej jest obowiązkiem rolnika. Odpadów tych nie można oddawać razem z odpadami z gospodarstw domowych firmie odbierającej regularnie odpady z posesji na terenie Gminy Czarna Dąbrówka. Nie przyjmuje ich również Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów, gdyż punkt ten przeznaczony jest tylko dla odpadów pochodzących z gospodarstw domowych.

Wszystkie odpady powstające w gospodarstwie rolnym powinny być przekazywane podmiotom, które zajmują się ich zagospodarowaniem i posiadają stosowne zezwolenia np.

  • opony od maszyn rolniczych można oddać w punktach świadczących usługę wymiany takich opon (za opłatą, w zależności od firmy) lub tam, gdzie dokonujecie Państwo zakupu nowych opon w momencie realizacji zakupu;
  • opakowania po środkach ochrony roślin do sklepu ogrodniczego;
  • przepracowany olej oddany do stacji kontroli pojazdów.

 

Dodatkowo informujemy, że odpady z foli, sznurka można w ramach odrębnej odpłatnej usługi  przekazać do firm, które zajmują się ich zbieraniem i utylizacją (np. ELWOZ ECO Sp. z o.o. ul. ul. Słupska 2, 83-340 Sierakowice-  tel. 58 681 93 97).

-

  • Oceń ten artykuł
    (0 głosów)
  • Opublikowano w Aktualności
  • Czytany 240 razy

Skomentuj

powrót na górę

Kalendarz Wyd.

« Sierpień 2021 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Nasze Inwestycje

Nasze Imprezy